Biyoteknoloji Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, 35. TÜSAP Sağlık Zirvesi’ne katılarak “Sağlıkta Milli Teknoloji Vizyonu” gündem maddesiyle gerçekleştirilen çalıştaya katıldı. Toplantı sonrasında görüşüne başvurduğumuz Dr. Varlıbaş, Türkiye ekonomisinin kalkınmasında sağlık sektörü dahil tüm sektörlerdeki biyoteknolojinin önemli gücünden bahsetti. 

Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen TÜSAP’ın 35. Sağlık Zirvesi’nde aralarında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır,  Sağlık Dr. Ercan Varlıbaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Şuayip Birinci ile.Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Şuayip Birinci, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ile Türkiye’nin sağlığına yön veren birçok ismin bulunduğu bir grupla bir araya gelen Dr. Varlıbaş’tan organizasyon sonrası programa ilişkin görüş aldık. Dr. Varlıbaş, Sağlık Zirvesi’nin çok verimli geçtiğini belirterek, organizasyon kapsamında kamunun, iş insanları ve akademisyenlerin bir araya getirilerek görüş alışverişinde bulunması ve stratejik yol haritalarının belirlenmesinin çok önemli olduğunu açıkladı. 

Dr. Varlıbaş “Biyoteknoloji Vadisi olarak milli teknoloji vizyonu ile hareket ediyoruz. Ülkemizi, stratejik bir sektör olarak kabul edilen biyoteknolojide spesifik, ileri teknolojiye dayalı katma değeri yüksek ürünleri sunacağız. Dünyada Türkiye Biyoteknoloji Endüstrisi olarak orta vadede ilk onda yer almak hedefimizdir. Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde sürdürdüğümüz Biyoteknoloji Vadisi Türkiye ekonomisinin dünyanın en güçlü ekonomileri arasına girmesinde belirleyici rol oynayacak. TÜSAP’ın milli teknoloji vizyonunu tartıştığı bu toplantı bu açıdan son derece verimlidir.” şeklinde sözlerini tamamladı.