Biyoteknoloji Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş ve OSB başkanlarıyla kahvaltı organizasyonunda bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır sohbet sırasında Biyoteknoloji Vadisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Biyoteknoloji Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakan Yardımcıları Oruç Baba İnan ve Zekeriya Coştu, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, tüm bakanlık genel müdürleri ve organize sanayi bölgeleri başkanlarıyla Tuzla’da İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. 

Toplantıda, Biyoteknoloji Vadisi’nin ülkeye katacağı değer açısından önemine değinildi. Bakan Kacır, Türkiye’nin Biyoteknoloji Vadisi’yle katma değeri yüksek ürünlere imza atacağını, ekonomiye katkı sağlayacağını ve yüksek teknolojiye geçişi hızlandıracağını belirtti.

Türkiye’nin ihtisas sanayi bölgesi olarak Biyoteknoloji Vadisi’nin ülke ekonomisinin gelişimine yönelik çok önemli bir yapılanma olduğunu vurguladı.

Bakan Kacır, Biyoteknoloji Vadisi’yle ilgili değerlendirme yaparak “Biyoteknoloji, 21. yüzyılın stratejik sektörlerindendir. Biyoteknoloji Vadisi’nin tüm sektörleri geliştirecek bir alanında tek ihtisas bölgesi olarak ülkemizde modern teknolojik bir üretim üssü olacağını, dünyadan adından söz ettireceğini ve katma değeri yüksek ürünleriyle ekonomimize destek olacağını öngörüyoruz. Biz de ülkemizi geliştirecek bu yapılanmaya destek olmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.” şeklinde konuştu. 

DR. VARLIBAŞ: “TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFLERİNDEN BİRİ OLACAKTIR.”

Dr. Ercan Varlıbaş da “T.C. Devleti’nin Biyoteknoloji Vadisi’ni desteklemesi çalışmalarımızda bize şevk veriyor. Sayın Bakan Kacır’ın da ülkemize katkı sağlayacağına yönelik açıklamaları, uzun süredir vurgu yaptığımız Biyoteknoloji Vadisi’nin bilim, Ar-Ge, inovasyon, katma değer yaratma ve ekonomik güç oluşturma yönüne işaret ediyor. Biyoteknoloji Vadisi orta ve uzun vadede Türkiye’nin lokomotiflerinden biri olacaktır.”