“İnsan sağlığını geliştiren küresel topluluk”u biraraya getirme misyonuyla toplanan CHPI Kongresi, İspanya’nın Barselona kentinde 24-26 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşti. 

Biyoteknoloji endüstrisinin önemli isimlerinin yer aldığı kongreye Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (BİOSB) ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş katılarak ilaç endüstrisinin liderleriyle görüştü. 

Güney Koreli biyoteknoloji şirketi Samsung Biologics’in üst düzey yetkililerinden iki direktörü Dr. Jose Restituyo ve john Gagliardi ile bir araya gelen Dr. Varlıbaş güncel yatırımlar üzerine konuştu. 

Samsung Biologics yetkilileri operasyonel verimliliklerini en üst düzeye çıkarmak ve artan biyoimalat taleplerine cevap vermek üzere dört tesis kurduklarını ve 2025 için yeni tesis planlarının olduğunun altını çizdi. Dr. Ercan Varlıbaş’ın kurucusu olduğu Biyoteknoloji Vadisi çalışmaları hakkında güncel bilgilere sahip olan yetkililer, yeni yatırım projeleri için Biyoteknoloji Vadisi ekseninde Dr. Ercan Varlıbaş ile de görüşmelere başlayacaklarını sözlerine ekledi. 

Dr. Ercan Varlıbaş da küresel inovatif firmaların Türkiye’deki biyoteknoloji ekosistemi içerisinde yer almasını beklediklerini belirterek “Samsung Biologics gibi küresel devlerle yatırım projeleri için görüşmelerimize devam edeceğiz. Yakın zamanda gelişmelerle ilgili detaylar bilgileri paylaşacağız.” diye konuştu. 

Çok yönlü çalışma 

Samsung Biologics, biyofarmasötik ürünler için her aşamada hücre hattı geliştirme, laboratuvar test hizmetleri sunma gibi uçtan uca sözleşmeli ilaç geliştirme ve üretim faaliyetleri (CDMO) hizmeti sağlayıcısı konumunda.