BİYOSAD’DAN ‘YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRETİM SÖZÜ: “DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”
 

DALGALANAN DÖVİZE KARŞI BİYOTEKNOLOJİ SEKTÖRÜ ATAĞA GEÇTİ, DEVLETE DESTEK SÖZÜ VERDİ. BİYOSAD- BİYOTEKNOLOJİ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ’NDEN GELEN AÇIKLAMA, DAHA FAZLA YERLİ VE KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİ BENİMSEYECEK OLAN SEKTÖR KOBİ’LERİNİN DEVLETİN HER DAİM ARKASINDA OLACAĞINI GÖSTERDİ.  BİYOSAD’IN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPTIĞI SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, “BİYOTEKNOLOJİDE ÜRETTİĞİMİZ KATMA DEĞERLE BU SALDIRIYI ALT EDECEĞİZ” DEDİ.

 

Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği’nin (BiYOSAD) Genel Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, yeni dönemde suları bir türlü durulmayan Türkiye ekonomisi için sektör sanayicilerinin atağa kalkacağının sinyallerini verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ve akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çerçevesini genişlettiği ‘katma değer’ vurgulu yeni ekonomi modeliyle üretimde farklı bir devre geçiş yapılacağının altını çizen Dr. Varlıbaş, “Elimiz taşın altında” mesajı verdi. Dr. Varlıbaş, biyoteknoloji KOBİ’lerinin yerli üretim seferberliğinde büyük rol üstleneceğini ifade ederek, “Bu ekonomik saldırıyı biyoteknoloji alanında katma değer üreterek yeneceğiz” açıklamalarına yer verdi.

 

DÖNÜŞÜME BİYOSAD DOKUNUŞU

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartların daha da iyileştirilmesi; üreticinin, yatırımcının ve sanayiye gönül verenlerin krizden minimum oranda etkilenmesi için biyoteknoloji sanayicileri olarak nitelikli üretim seferberliğine dört koldan ve can-ı gönülden destek vereceklerini söyleyen Dr. Ercan Varlıbaş;  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da önemle vurguladığı katma değeri yüksek, ithalatı engelleyici, ihracatı artırıcı ve cari açığı azaltıcı sektörlerin başında gelen biyoteknoloji alanında ezberleri bozacaklarını söyledi. BİYOSAD olarak sonuna kadar hükümetin yanında yer aldıklarını söyleyen Dr. Varlıbaş; “Köklü, kalıcı ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmak için faaliyetlerimizi hızlandırıyoruz” dedi.

 

“SALDIRIYI KATMA DEĞERLE ÖNLEYECEĞİZ”

Dövizin önlenemez yükselişinin hem sanayiciye hem de ekonominin yol gösterici aktörlerine tedirginlik verdiğini, fakat devletin, üreticinin gönlüne katma değerli üretim sözüyle su serptiğini söyleyen Dr. Varlıbaş, bu yeni periyodun seferberlik olduğunu ve paydaşlar olarak sorumluluk almanın büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Biyoteknoloji sektörünü katma değerde söz sahibi yapacaklarını ve sektörün de katkısıyla bu darboğazı aşacaklarını söyleyen Varlıbaş, “BİYOSAD Yönetim Kurulu olarak aldığımız kararla, biyoteknoloji özel sektörünün elini taşın altına koymasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE KAZANACAK”

İlgili tüm paydaşları da içine alan büyük bir oluşumun kıvılcımını ateşlediklerini söyleyen Dr. Varlıbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sıklıkla üzerinde durduğu “dinamik nüfus” ibaresinin altını çizdi. Varlıbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye genç ve eğitimli nüfusu yüksek olan büyük bir ülkedir. Uzun vadede ülkemiz kazanacaktır. Tüm üyelerimizle beraber yatırım yapma kararı aldık. Katma değeri yüksek ürünler üretmek için kolları sıvadık ve cesaretimizle ekonomimize can suyu olacak çalışmalarımızın startını verdik.”