BİYOSAD ve IBG işbirliğiyle yenilikçi ürünlerin üretimine yönelik temeller atıldı

Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD), Türkiye’de biyoteknoloji ekosisteminin oluşması için çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla birçok işbirliğine imza atan BİYOSAD; İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (IBG)  ile de yenilikçi ürünlerin üretimine yönelik çalışmaların başlaması için ilk temelleri attıklarını açıkladılar. 

Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'ni (IBG) ziyaret ederek uzmanlarla biraraya geldi ve bilgi alış verişinde bulundu. Yapılan görüşmeler sonucunda ise yeni işbirliklerinin temelleri atıldı. 

IBG Müdür Yardımcısı Dr. Soner Gündemir, IBG Araştırma Grup Liderleri; Dr. Sibel Kalyoncu Uzunlar, Doç. Dr. Sinan Güven, Prof. Dr. Mehmet İnan, Prof. Dr. Hülya Ayar Kayalı, Prof. Dr. Esra Erdal. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Süleyman Kaynak ve Doç. Dr. Canan Aslı Yıldırım ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda;  IBG yenilikçi ilaçlar konusundaki güncel araştırmalarını Dr. Ercan Varlıbaş ile paylaştı. 

Dr. Ercan Varlıbaş, IBG’nin disiplinler arası çalışmalar yürüterek, uluslararası platformda ilgi görmesi beklenen inovatif ürünler ortaya koyduğunu açıklayarak; “Güçlü akademisyen kadrosuyla birlikte lisansüstü düzeyde yapılan çalışmalarla, ülkemizin önemli kuruluşları arasında yer alan IBG ile BİYOSAD olarak işbirliği yapacak olmanın heyecanını taşıyoruz. Ülkemizde biyoteknoloji ekosisteminin oluşması için; üniversite, özel sektör, kamu ve dernek işbirliklerinin yapılması, bu alanda tüm paydaşların ortak değerler için birleşmesi amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.